• Category Archives Fotogalerie
 • DOPRAVNÍ NEHODA – 25.1.2016 D1 – 302km směr Olomouc

  Požární poplach – DOPRAVNÍ NEHODA – UVOLNĚNÍ KOMUNIKACE

  25.01.2016 D1 302km směr Olomouc – osobní automobil a kamion,

  07:59 byl vyhlášen požární poplach pro jednotku HZS z hasičské stanice Hranice a naší jednotku SDH Hranice.

  Na dálnici D1 ve směru od Ostravy do Olomouce havaroval kamion a osobní vozidlo.
  Popis události: Dopravní nehoda osobního a nákladního automobilu na 302. km dálnice D1 ve směru na Olomouc. V době příjezdu JSDH Hranice byli již řidiči obou havarovaných vozidel v péči zdravotnické záchranné služby. Členové JSDH Hranice se podíleli na odstraňování uniklých provozních kapalin sorbentem a prvotním vytyčení místa nehody výstražnými kužely do příjezdu Policie ČR.

  Fotografie od člena Jednotky SDH Hranice. Album na www.rajce.idnes.cz

   


 • POŽÁR – 16.1.2016 Pod Kobylankou

  Požární poplach – POŽÁR – NÍZKÉ BUDOVY

  16.01.2016 Pod Kobylankou – požár rodinného domu,

  18:55 byl vyhlášen požární poplach, dle požárního poplachového plánu Olomouckého kraje: pro jednotky HZS z hasičských stanic Hranice a Lipník nad Bečvou, naší jednotku SDH Hranice a jednotku SDH Opatovice.

  Na tísňovou linku byl ohlášen požár v prostoru kotelny rodinného domu.
  K zahoření došlo v kotelně, ze které začal stopat hustý kouř. Všechny osoby opustily dům, aby se nenadýchaly kouře. Při požáru došlo k poškození plastové vodovodní trubky, stříkající voda zmírnila rozšíření požáru. Hasiči při příjezdu uhasili ohnisko požáru a zastavili hlavní uzávěr vody.
  Příčina vzniku požáru je v šetření.

   

  Fotografie od člena Jednotky SDH Hranice. Album na www.rajce.idnes.cz

   


 • Odborná příprava nositelů dýchací techniky

  Odborná příprava nositelů dýchací techniky

  15.03.2015

    Členové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Hranice s odbornou způsobilostí „nositelů dýchací techniky“ se zúčastnili výcviku v polygonu simulující ztížené podmínky při zásahu. Tento výcvik byl zařazen do pravidelné povinné přípravy, potřebné pro prodloužení způsobilosti nositele dýchací techniky.

     Výcvikový polygon je tvořen překážkami, zúženými prostory, slepými uličkami, nízkými průlezy apod. Výcvik není zaměřen jen na zdolání překážek, orientaci v neznámém prostředí, ale také na zvládání stresových situací, spolupráci družstva při průzkumu, komunikaci a pohybu ve ztížených situacích, pohyb s dýchací technikou, předcházení rizik v místě události.

     To vše absolvovali členové jednotky ve dvou částech. První část polygonu byla zaměřena na průzkum, orientaci a postup skupiny ve snížené viditelnosti. Hasiči tuto část absolvovali ve tmě – bez svítilen. Nízké stropy, šikmé roviny, úzký průlez trubkou, průzkum možných cest a slepých uliček. Předávání informací ve skupině, vzájemná spolupráce  pomoc ve skupině. To jsou některé situace, se kterými se hasiči setkali. Druhá část byla hodně podobná. Odlišnost spočívala ve zvýšené teplotě a vodní páry, která snižovala viditelnost a hlavně ztížila fyzickou náročnost na zdolání tras. Hasiči sice mohli používat osobní svítilny, ale i přesto viditelnost byla velmi malá. Postup s dýchací technikou si vyžadovala opatrnost a soustředěnost. Špatná slyšitelnost při komunikaci přes dýchací masky a mlžící se vnějšek zorníků, úzké průlezy, při kterých si hasiči museli sundat nosič dýchací techniky ze zad a hlídat si těsnost dýchací masky při průlezu – s tím vším si hasiči museli poradit.

     V rámci výcviku si hasiči získali představu o vlastní spotřebě vzduch při fyzické i psychické zátěži. To je důležité při reálných situacích u požáru či jiných mimořádných událostí s nutností zásahu v dýchací technice. Hasiči tak dokážou odhadnout dobu pobytu v nebezpečném prostu a při sledování zásoby vzduch vypočítat potřebnou rezervu pro návrat mimo nebezpečí.

   

   

  Fotografie od člena Jednotky SDH Hranice. Album na www.rajce.idnes.cz

   


 • Odborná příprava členů jednotky SDH Hranice

  25.10.2014 Hranice a okolí

    Členové jednotky SDH Hranice se v rámci odborné přípravy školili na téma dopravní nehody.

  Školící den zahájili teoretickou přípravou. Ta se z důvodu výstavby požární stanice konala na náhradním místě. Členové jednotky se seznámili s problematikou zásahu u dopravní nehody. Po teoretické přípravě se členové přemístili na autovrakoviště, kde díky vstřícnosti vedení autovrakoviště, byly k dispozici dva vraky. Na těchto vozidlech si členové mohli ukázat a procvičit si postupy při použití hydraulického vyprošťovacího nástroje, který jednotka SDH Hranice má ve vybavení. Odpoledne výcvik pokračoval v garáži SDH Hranice, tam si hasiči procvičili první pomoc a použití stabilizační páteřní desky.

   

  Fotografie SDH Hranice. Album na www.rajce.idnes.cz


 • POŽÁR – 17.3.2014 Bělotínská ulice

  Požární poplach – POŽÁR

  17.03.2014 Bělotínská ulice – požár v opuštěném drážním domku

   

  Zdroj: Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje.

  Požár drážního domku omezil dopravu na železniční trati

  V pondělí 17. března 2014 byl v 15:56 hodin oznámen na operační středisko Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje požár drážního domku na Bělotínské ulici v Hranicích. 

  Na místo vyjeli profesionální hasiči z Hranic a Lipníku nad Bečvou a dobrovolní hasiči z Hranic a Opatovic. Na místo byli povoláni také kolegové ze Správy železniční dopravní cesty. Po příjezdu k požáru hasiči zjistili, že hoří odpad a nepořádek v drážním domku, který stál hned vedle železniční trati z Hranic na Valašské Meziříčí. Velitel zásahu proto zajistil, aby vlaky v okolí místa požáru projížděly sníženou rychlostí. Požár zasáhl také stropní a střešní konstrukci, které hasiči v průběhu likvidačních prací rozebrali.

  Požár hasiči dostali pod kontrolu během několika minut, likvidaci hlásil velitel zásahu dvě hodiny po oznámení události. Při požáru nebyl nikdo zraněn, škoda nevznikla žádná.

  Autor:

  por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
  mluvčí HZS Olomouckého kraje
  tel: 950 770 039
  mobil: 725 490 377
  e-mai: mluvci(zavinac)hzsol.cz

   
   

  Hranický deník – Požár drážního domku v Hranicích omezil dopravu na železnici

   

  * Fotografie od člena Jednotky SDH Hranice. ZDE *


 • POŽÁR – 17.3.2014 Střítež nad Ludinou

  Požární poplach – POŽÁR

  17.03.2014 Střítež nad Ludinou – požár v místnosti statku

   

  Zdroj: Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje.

  Při požáru ve Stříteži nad Ludinou se popálilo pět osob

  V pondělí 17. března 2014 byl v 7:25 hodin oznámen na operační středisko Hasičského záchranného sboru Olomouckéhho kraje požár zemědělského statku v obci Střítež nad Ludinou 

  Na místo vyjeli profesionální hasiči z Hranic a dobrovolní hasiči z Hranic, Stříteže nad Ludinou a Jindřichova. Po příjezdu hasiči zjistili, že hoří v jedné místnosti staršího statku v rekonstrukci. Na místě bylo pět popálených osob. Velitel zásahu si proto ihned vyžádal zdravotnickou záchrannou službu, která na místo vyslala dvě sanitní vozidla a dva vrtulníky letecké záchranné služby. Po jejich příjezdu a příletu hasiči záchranářům asistovali v ošetření raněných.

  Požár dostali hasiči pod kontrolu asi za půl hodiny po oznámení, v průběhu likvidačních prací rozebírali stropní konstrukce a místnost kontrolovali termokamerou. Požár se mimo zasaženou místnost nikam jinam nerozšířil. Likvidaci plamenů hlásil velitel zásahu v 9:08 hodin.

  Proč začalo na místě hořet, zjišťoval náš vyšetřovatel. Příčina vzniku požáru byla stanovena jako nedbalost při použítí hořlavé kapaliny, škoda na majetku při požáru nevznikla žádná.

  Autor:

  por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
  mluvčí HZS Olomouckého kraje
  tel: 950 770 039
  mobil: 725 490 377
  e-mai: mluvci(zavinac)hzsol.cz

   
   

  * Fotografie od člena Jednotky SDH Hranice. ZDE *


 • POŽÁR – 8.3.2014 Jaselská ul.

  Požární poplach – POŽÁR

  08.03.2014 ulice Jaselská – požár v bytě panelového domu – druhé patro

  13:18 byl vyhlášen požární poplach pro naší jednotku SDH Hranice a jednotku SDH Opatovice.

    Na chodbě jednoho z panelových domů v ulici Jaselská byl cítit štiplavý kouř. Ten vycházel z bytu ve druhém patře.
    Na místo byla poslána jednotka HZS ze stanice Hranice s jedním cisternovým vozem a výškovou technikou (automobilový žebřík) dále HZS ze stanice Lipník nad Bečvou s cisternovým vozem. Na pomoc byly svolány jenotky dobrovolných hasičů dle „požárního poplachového plánu“ a to: SDH Hranice, SDH Opatovice.
    Ve spolupráci s Městskou policií Hranice se první jednotce na místě podařilo provést průzkum v bytě. Bylo zjištěno, že došlo k zahoření potravin ponechaných v hrnci na šporáku. Požár se naštěstí nerozšířil.

   

  Fotografie od člena Jednotky SDH Hranice. Album na www.rajce.idnes.cz


 • POŽÁR – 24.02.2014 Milenov

  Požární poplach – POŽÁR

  24.02.2014 Milenov – požár zděné chatky,

  10:49 byl vyhlášen požární poplach pro naši jednotku SDH Hranice a SDH Milenov.

   

  Zdroj: Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje.

  Požár střechy chatky nevelkého rozsahu – Milenov

  Pomoc čtyř jednotek profesionálů a dobrovolných hasičů si vyžádal menší požár v obci Milenov na Hranicku. Informaci o viditelném kouři ze střechy zděné budovy s dřevěnou nástavbou přijala linka tísňové pomoci krátce před jedenáctou hodinou v pondělí 24.2.2012. K místu byly vyslány jednotky profesionálů stanice Hranice a Lipník nad Bečvou ( ta byla během jízdy k zásahu vrácena zpět na základnu), z řad dobrovolníků likvidovali požár dobrovolní hasiči Hranice a Milenov. 

  Plameny se jednotkám podařilo pomocí jednoho vodního proudu lokalizovat během několika minut. Nejednalo se o požár velkého rozsahu, střecha budovy o rozměrech zhruba 3×2 metrů byla zasažena jen z části.
   
  Hasiči v následujícím čase pokračovali v dohašení již menších ohnisek. Na místo také dorazil náš vyšetřovatel, aktuálně zde provádí šetření příčiny vzniku požáru, poté bude také stanovena výše škod. Po skončení činnosti vyšetřovatele bude provedeno vyklizení požárem poškozeného vybavení a následná závěrečná kontrola termokamerou s potvrzením celkové likvidace požáru, bez možných skrytých ohnisek.
   
  Zdeněk Hošák
  Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje
  email: zdenek.hosak@hzsol.cz
  tel : +420 950 770 039 ( linka tiskový mluvčí )
  tel : +420 950 770 246 ( kancelář )
  mobil: +420 721 810 541
  web : www.hzsol.cz
   
   

  Fotografie od člena Jednotky SDH Hranice. Album na www.rajce.idnes.cz

   


 • DOPRAVNÍ NEHODA – 25.06.2013 Dálnice D1 308km

  Požární poplach – DOPRAVNÍ NEHODA, vyproštění osob

  25.6.2013 Dálnice D1 308km směr Ostrava -> Olomouc – vozidlo v příkopě

  16:06 byl vyhlášen požární poplach pro naši jednotku SDH Hranice a SDH Bělotín.

     Jednotky byly vaslány k dopravní nehodě na dálnici D1, kde se mělo nacházet vozidlo v příkopě a mělo být zapotřebí vyprostit zraněnou posádku z vozidla.
      Po příjezdu první jednotky ( HZS Ol.kraje požární stanice Hranice) bylo zjištěno, že dvoučlenná posádka není zraněná. Z vozidla neunikaly provozní kapaliny. Hasiči provedli protipožární opatření. Vozidlo netvořilo překážku v provozu a tak po příjezdu dopravní policie bylo místo předáno policii, která dále zajistila označení místa nehody správou silnic a odtažení vozidla.

     Současně s touto událostí převzalo Informační a operační středisko oznámení o vodě ve sklepě rodinného domu na ulici B. Němcové v Hranicích. Tam vyrazilo druhé vozidlo naší jednotky.

   

  Fotografie od člena Jednotky SDH Hranice. Album na www.rajce.idnes.cz