• Category Archives Aktualitky
  • Při průjezdu místem zásahu buďte obezřetní a snižte rychlost

    Při průjezdu místem zásahu buďte obezřetní a snižte rychlost

    V pondělí 9. března jednotka HZS Olomouckého kraje ze stanice Litovel zasahovala u dopravní nehody osobního a nákladního automobilu na D35.
    Ta byla nahlášena před 11. hodinou na Krajské operační a informační středisko. Ke srážce došlo ve směru z Olomouce na Mohelnici u Unčovic. Při zásahu hasičů, kdy na rychlostní komunikaci zůstal průjezdný jeden jízdní pruh, došlo ještě k sekundární dopravní nehodě. Do odstavené hasičské cisterny, která stála se zapnutým výstražným zařízením před místem dopravní nehody, narazil zezadu osobní vůz. Tato nehoda měla tragické následky. Řidič zůstal zaklíněný ve voze a i přes rychlé vyproštění hasičů svým zraněním na místě podlehl. Vyšetřování okolností a příčin dopravní nehody se zabývá PČR. Ke zranění zasahujících hasičů nedošlo.
    Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje vnímá dopravní nehody s účastí jak profesionálních, tak dobrovolných hasičů velmi citlivě. Hluboce se nás jako hasičů dotýká, když na místě zásahu dojde k úmrtí. Proto bychom touto cestou chtěli rodinám a pozůstalým vyjádřit upřímnou soustrast.

    Aby nedocházelo k sekundárním dopravním nehodám, využívají příslušníci HZS Olomouckého kraje několik bezpečnostních opatření. Na místě zásahu na pozemní komunikaci staví jedno z hasičských vozidel do tzv. nárazníkového postavení se zapnutými světelným výstražným zařízením, tedy tak, aby zajistili místo nehody a upozornili na něj projíždějící řidiče. Zároveň tak také chrání zasahující jednotky. Hasiči se na komunikaci pohybují obezřetně, v reflexních vestách a se všemi ochrannými prostředky, které jim nařizuje zákon. Na místo se povolávají v opodstatněných případech rovněž pracovníci příslušného správce komunikace se světelnou šipkou. V případě, že si to situace vyžaduje, tak ve spolupráci s PČR se uzavře celá komunikace.
    Pokud k sekundární nehodě na místě zásahu i přes veškerá opatření dojde, vždy si plně uvědomíme, že o naší budoucnosti rozhodují pouhé vteřiny a že při naší práci nasazujeme vlastní život.
    Chtěli bychom proto apelovat na řidiče, aby při průjezdu místem dopravní nehody či jiné mimořádné události zvýšili svou obezřetnost na maximum a předcházeli tak sekundárním nehodám. Se vší opatrností by se měli také chovat v případě, když slyší projíždět vozidlo se zapnutou světelnou i zvukovou výstražnou signalizací. A při projíždění místem nehody by měli snížit rychlost tak, aby neohrozili sebe a ani zasahující složky IZS. Děkujeme.

    por. Mgr. Lucie Balážová
    tisková mluvčí
    HZS Olomouckého kraje
    T: 777 420 107
    T: 950 770 039
    M: lucie.balazova@hzsol.cz
    M: mluvci@hzsol.cz



  • Den otevřených dveří se odkládá

    Posted on by Mira Rabel

    Požární stanice se letos veřejnosti otevřou v listopadu

    Tradiční den otevřených dveří se pravidelně koná v pátek 13. na všech stanicích v Olomouckém kraji.

    Letos se měla tradiční a oblíbená akce původně uskutečnit v pátek 13. března. S ohledem na současnou situaci v České republice a v návaznosti na doporučení omezit akce s velkou koncentrací osob, jsme se rozhodli přesunout termín Dne požární bezpečnosti na pátek 13. listopadu 2020. Tématem zůstává Požárně bezpečnostní zařízení v soukromých a veřejných budovách. Budeme se tedy na vás na požárních stanicích těšit na podzim.

    por. Mgr. Lucie Balážová
    tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
    T: 777 420 107 T: 950 770 039
    M: lucie.balazova@hzsol.cz M: mluvci@hzsol.cz



  • Sirény se rozezní k uctění památky Jaroslava Kubery

    30. 1. 2020 (Nicole Studená) – Vláda ČR na svém jednání dne 27. ledna 2020 vyhlásila státní smutek k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery. V pondělí 3. února 2020 budou státní vlajky na úředních a veřejných budovách vyvěšeny na půl žerdi nebo na stožáru. Na celém území České republiky se také ve 12,00 hodin rozezní koncové prvky jednotného systému varování a vyrozumění (tzv. sirény). 

    Zvuku nebude předcházet žádné upozornění či doprovodný text. Bude se jednat o souvislý nepřerušovaný tón v délce 140 sekund.

    Hasičský záchranný sbor ČR zabezpečí spuštění systému varování a vyrozumění. Sirény budou spuštěny ze 14 krajských operačních středisek HZS ČR, rozezní se více jak 8000 koncových prvků tohoto systému po celé České republice.

    Pravidelná zkouška sirén, která by měla proběhnout ve středu 5. února 2020 (první středa v měsíci) bude zrušena.

    Jednotný systém varování a vyrozumění dle zákona č. č. 239/2000 Sb., o Integrovaném záchranném systému a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů zajišťuje a provozuje Ministerstvo vnitra, při čemž právě tento úkol plní MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

    Zákon stanovuje pouze jediný varovný signálVšeobecná výstraha“, který je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech. Po tomto signálu bezprostředně následuje tísňová informace, kterou se sdělují obyvatelstvu údaje o bezprostředním nebezpečí vzniku nebo již nastalé mimořádné události a opatření k ochraně obyvatelstva.

    Tísňová informace může být zprostředkována vlastní sirénou (tzv. mluvící) nebo hromadnými sdělovacími prostředky (např. televizí, rozhlasem). Občané České republiky by tvar a průběh varovného signálu znát měli. Je nutné upozornit na fakt, že neznalost zákona neomlouvá.

    Nepřerušovaný tón, který zazní dne 3. února 2020, nepatří mezi varovné signály. Souvislý nepřerušovaný tón se používá také k pravidelné zkoušce sirén, která probíhá zpravidla každou první středu v měsíci.

    pplk. Mgr. Nicole Studená
    tisková mluvčí
    MV-generální ředitelství HZS ČR
    Tel.: 950 819 944
    Mobil: 602 215 142
    e-mail: nicole.studena@grh.izscr.cz

    Převzato z www.hzscr.cz



  • Cvičení lezců a potápěčů v Hranické propasti

    Posted on by Mira Rabel

    Článek převzatý ze stránek:

    https://ceskatelevize.cz

    České televize – iVysílání.cz

    https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony

    V nejhlubší zatopené jeskyni světa cvičili záchranáři. Pátrali po ztracených potápěčích

    19. 9. 2019 – Studio ČT24

    V Hranické propasti společně trénovali hasiči, speleo-potápěči i policisté. V nejhlubší zatopené jeskyni na světě se učili zachránit ztracené potápěče i člověka, který spadl ze srázu. Na náročné cvičení se záchranáři spolu se speleology připravovali na místě už od středy. Podobných tréninků přibývá, speleologové totiž evidují stále více případů, kdy do zatopených oblastí míří rekreační potápěči. 

    ODKAZ NA VIDEO STUDIO ČT24 – STUDIO OSTRA

    Video Studio ČT24

    Nejprve bylo v rámci cvičení potřeba zjistit, kde se pohřešovaní nacházejí. „Nemáme vůbec informace, kde jsou a co dělají, ale máme informaci o tom, kdy šli do vody a kdy se mají vynořit. Byl předem daný plán, kde se budou pohybovat. Takže my je budeme hledat v místech, kde by měli být. Jsme v podstatě jenom pátrači,“ popsal záchranu potápěčů speleolog z Hranického krasu Jan Musil. 

    Poté co ztracené osoby speleologové v zatopené jeskyni našli, nastoupila záchranná skupina, která muže uvězněné pod vodní hladinou vyprostila. Z propasti poté zraněné potápěče vytáhli lezci. 

    K podobným případům v Hranické propasti nedochází, jelikož tato lokalita je rekreačním potápěčům nepřístupná. Podle speleologů je však nutné takový zásah natrénovat. „Hranická propast je excelentní v tom, že je tady hloubka 440 metrů a speciální složení vody, tak se nám speleo-potápěčům stává, že občas potřebujeme takovou záchranu,“ řekl předseda České speleologické společnosti Hranického krasu Michal Guba. 

    75 potápěčů mezi hasiči

    Do cvičení se zapojili také hasiči, konkrétně osm potápěčů z hasičského záchranného sboru v Praze a devět hasičů-lezců z Přerova. „Jedním z výstupů tohoto cvičení bude rovněž aktualizace a vytvoření postupů, které povedou ke zdokonalení záchrany osob v uzavřených jeskynních prostorách,“ řekl koordinátor potápěčských skupin hasičů Jiří Matějka.  

    Hasiči mají celkem šest potápěčských skupin – v Praze, jižních Čechách, Olomouci, Pardubicích, Hradci Králové a Hlučíně. Zahrnují 75 lidí, kteří nejčastěji zasahují například na přehradách. V polovině případů jde o záchranu osob.

    Trénink v absolutní tmě

    Cvičení v takových podmínkách je pro všechny velmi náročné. Potápěči si například neustále musí hlídat množství kyslíku a velký problém je i nedostatek světla, respektive žádné světlo. Bez kvalitních svítilen se v zatopené jeskyni prakticky nedokáží pohybovat, kvůli tomu používají zdvojené svítilny. 

    Školení potápěčů je podle speleologů velmi důležité, správný postup totiž může zachránit lidský život. Například v srpnu uvázl Čech v podvodní jeskyni v Řecku. „Neměl jeskynní kurz, byl to rekreační potápěč, který měl kurz na volnou vodu. Ta jeskyňka je vlastně jako kaverna, která se nachází kousek od mořského dna, on do toho zajel a to se mu stalo osudným,“ přiblížil Guba.


  • SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ NOVÉHO VOZIDLA

    Posted on by Mira Rabel

    CAS 20 – Scania 4×4

    06.09.2019 Hranice

    Za přítomnosti pozvaných hostů bylo dne 6.9.2019 před požární zbrojnicí Jednotky Sboru Dobrovolných Hasičů Hranice slavnostně předáno nové vozidlo.

    Slavnostního předání se zúčastnili zástupci subjektů podílející se na financování nového vozidla: MěÚ Hranice, HZS Olomouckého kraje, Krajský úřad Olomouckého kraje, zástupce firmy THT Polička, která vozidlo dodala. Zástupci Sborů dobrovolných hasičů z Drahotušského okrsku a jednotek SDH v kategorii JPO II a další hosté.
    Součásti slavnostního předání bylo i požehnání nového vozidla i členům jednotky od děkana hranického děkanátu: P. Mgr. Janusz Łomzik

    Nové vozidlo: CAS 20 – na podvozku Scania 4×4.
    Cisternová Automobilová Stříkačka s objemem nádrže na vodu 4000l a 300l pěnidla je vybavena novou elektrocentrálou, přetlakovou ventilací a dalšími prostředky pro zásah u různých typů událostí (požáry, dopravní nehody, technické pomoci, práce na vodě). V kabině pro posádku čítající až 6 členů jednotky jsou zabudovány dýchací přístroje (5x v sedadlech a 1x v držáku pro strojníka). V přední části je osazeno lanovým navijákem a lafetovou proudnicí – ovládanou z kabiny.

    Členové jednotky se s obsluhou vozidla seznamovali a jízdní vlastnosti si mohli osvojit na Polygonu – Centrum bezpečné jízdy Libros Ostrava . Tam strojníci absolvovali jízdy s oběma cisternovými vozidly.

    Slavnostním předáním bylo nové vozidlo uvedeno do akceschopnosti – tedy dovybaveno technickými prostředky a nahlášeno na Krajské operační a informační středisko HZS Olomouckého kraje „připraveno k výjezdu“.