Odstraňování následků silné bouřky na Hranicku. – HZS Olomouckého kraje

 

– Převzato z www.hzsol.cz –

 

Odstraňování následků silné bouřky na Hranicku.

Ke dvou desítkám událostí postupně v odpoledních hodinách v neděli 8.7.2012 přejížděly jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů v Hranicích a okolí na Přerovsku. Velmi krátká ale intenzivní bouřka doprovázená silným větrem a vydatným deštěm způsobila komplikace v podobě popadaných stromů na komunikacích mezi Hranicemi a Opatovicemi. V obcích Opatovice, Paršovice a Byškovice vydatný déšť během chvíle rozvodnil i místní potůčky, ve kterých za běžného dne teče opravdu jen málo vody.  

Linka tísňového volání tak po osmnácté hodině přijala několik žádostí o pomoc po zatopení sklepů a částečně i obydlí, nejvíce postiženou obcí se staly Býškovice, zde během několika minut voda zaplavila silnici od Opatovic a prošla i přes zahrady rodinných domků u místní říčky a v několika domácnostech zaplavila sklepy. Hasiči na místě provedli pročištění kanalizace a výrazně tak pomohli v poklesu hladiny a rychlému odtoku. Poté odstranili několik dalších popadaných stromů v okolí obce. Na komunikací ve směru Hranice a Opatovice hasiči odstranili několik stromů, které bránili průjezdnosti vozidel, některá zde zůstala mezi stromy uvězněna. Přímo v Opatovicích voda také na chvíli ohrozila několik domácností u místního potoka. O pomoc po zatopení dvou domů požádali i občané Paršovic. V okruhu těchto tří nejvíce postižených obcí hasiči odstranili dvě desítky popadaných stromů či větších větví, rovněž na komunikacích.

 

V Teplicích nad Bečvou profesionální i dobrovolní hasiči odstranili dva vzrostlé stromy, v jednom případě se jednalo o zlomený strom v pěší zóně, tamní kolonády, ten zůstal opřený o další strom a hrozilo nebezpečí pádu. Pomocí dvou kladek a navijáku hasiči strom shodili na komunikaci a provedli zapáskování.

 

Po úderu blesku došlo v obci Hluzov k požáru vzrostlé lípy, po dohašení hasiči strom z bezpečnostních důvodů pokáceli. V tuto chvíli ( stav k 22:00 ) se všechny profesionální i dobrovolné jednotky vrátily zpět na své základny. V hlášených zatopených místech nebylo nutné provést odčerpávání vody, hasiči pouze provedli pročištění kanálových vpustí, voda poté během chvíli samovolně odtekla.

 

Celkový přehled výjezdových události přikládáme k tiskové zprávě v příloze v pdf.

 

Zdeněk Hošák
Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje
email: zdenek.hosak@hzsol.cz
tel : +420 950 770 039 ( linka tiskový mluvčí )
tel : +420 950 770 246 ( kancelář )
mobil: +420 721 810 541
web : www.hzsol.cz

 

Zdroj: http://olk.hzscr.cz – Odstraňování následků silné bouřky na Hranicku..

 


Comments are closed.