POŽÁR – 26.4.2020 KLOKOČÍ

Požární poplach – POŽÁR, NÍZKÉ BUDOVY

26.04.2020 KLOKOČÍ – požár stodoly se senem

00:25 byl vyhlášen požární poplach pro jednotky dle I. stupně požárního poplachového plánu a v zápětí i pro jednotky dle II. stupně

K požáru velké stodoly v obci Klokočí nejprve vyrazily jednotky dle I. stupně požárního poplachového plánu Olomouckého kraje.
Požár bylo vidět již z dálky. Proto velitel zásahu již při příjezdu žádal operační středisko o povolání dalších jednotek.

Fotografie od člena jednotky SDH Hranice:

Citace ze stránek HZS Olomouckého kraje

Rozsáhlý noční požár stodoly a zemědělské techniky v Klokočí na Přerovsku.

Náročný několika hodinový zásah s aktuálním bezpečnostním dohledem mají za sebou desítky hasičů na Přerovsku. Obci Klokočí nedaleko Hranic došlo k rozsáhlému požáru u hospodářských stavení, přesněji zahoření velké stodoly včetně vybavení a množství skladovaného sena a slámy uvnitř. 

Prvotní informace, a to prostřednictvím oznamovatelů na linky tísňových pomoc přijali hasiči krátce před půl jednou ranní v neděli 26.dubna 2020. Plameny, praskání a záře bylo pozorovatelné již z velké dálky a dojíždějícím hasičům předznamenávala fyzicky náročný výkon v extrémním horku. Plochou se jednalo o poměrně rozsáhlé hoření, délka postiženého objektu je odhadem téměř 50 metrů. K snadnější likvidaci jednotky požářiště rozdělily do dvou úseků, k lokalizaci v prvopočátku využily pěti hasebních proudů.

Rozsáhlý požár velké stodoly s vybavením a skladovaným senem a slámou - Klokočí

Rozsáhlý požár velké stodoly s vybavením a skladovaným senem a slámou – Klokočí

Místní dobrovolní hasiči znalostí zřídili čerpací stanoviště s nádrží u hydrantu v obci nedaleko restaurace. K pomoci na místo v průběhu rovněž dorazila posádka zdravotníků, do jejich péče jsme předali obyvatelku po psychickém kolapsu, dle informaci po jejich navazující intervenci byla žena ponechána na místě. Rozšiřování požáru se podařilo po zhruba devadesáti minutách, následujících několik hodin pokračuje postupné dohašování menších ohnisek, rozebírání vyhořelé konstrukce a vynášení skladovaného vybavení včetně vynášení vyhořelé slámy a sena.

V prostorech hoření se také nacházela různá zemědělská technika. Majitelé škodu po požáru prozatím vyčíslili v částce přesahující milión korun. Příčinou vzniku požáru bude s největší pravděpodobností nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm. V počátku intenzivních ochlazování bylo včas zabráněnou a uchráněno několik stavení, včetně obytné části. Dohled na požářištěm stále pokračuje místní jednotkou. Krátce po čtvrté hodině ranní došlo k postupné redukci jednotek na místě a postupnému navracení na základny. U požáru byl vyhlášen druhý poplachový stupeň. Společně ze stanicemi Hranice a Lipník a Olomouc zde zasahovali dobrovolní hasiči Opatovice, Radíkov, Bělotín, Lipník nad Bečvou, Osek nad Bečvou, Hranice a místní jednotka Klokočí, ta jak již zmiňujeme na místě stále zůstává a provádí vizuální dohled, v ranních hodinách zde opět navíc dorazila jednotka stanice Hranice a provedla opětovnou kontrolu možných skrytých ohnisek s vyloučením. 

Zdeněk Hošák – tiskový mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 721810541 T: 950770039
M: zdenek.hosak@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz

pozar klokoci - stodola
Fotogalerie HZS Olomouckého kraje


Comments are closed.