TECHNICKÁ POMOC – 29.10.2017 Hranice a okolí

Požární poplach – TECHNICKÁ POMOC – ODSTRANĚNÍ NEBEZPEČNÝCH STAVŮ

29.10.2017 Hranice a oklí – extrémně silný vítr

09:06 byl vyhlášen požární poplach pro jednotky SDH Hranice.

Jednotka SDH Hranice byla krátce po deváté hodině vyslána k první události způsobenou extrémě silným větrem.
Pomáhala s opravou uvolněného plechu ze střechy rodinného domu.
Dále pak už členové jednotky přejížděli z jedné události na druhou. Vzhledem k velkému počtu ohlášených událostí se vozidla naší jednotky rozdělila a každé z vozidel zasahovalo samostatně. Na území města Hranic a v jeho okolí zasahovalo hned několik jednotek dobrovolných hasičů.

Další dostupné informace a fotografie z veřejných zdrojů:


www.mesto-hranice.cz

Vítr řádil i v Hranicích

Publikováno 30.10.2017

Extrémní vichřice, která se přehnala Českem, páchala škody i v Hranicích.  Řádění větru odneslo mnoho stromů i střechy. Zde se můžete podívat na krátké video místního televizního zpravodajství.

Informace od firmy ČEZ

na větší části distribučního území ČEZ Distribuce, a. s., byl v důsledku extrémně silného větru a zvýšené poruchovosti vyhlášen kalamitní stav. Pro zástupce samospráv a krizové štáby jsme pro hlášení poruch zřídili speciální linky s přednostním odbavením:

  • 910 704 410
  • 910 704 420

Tato telefonní čísla budou aktivní po celou dobu vyhlášeného kalamitního stavu. Detailní informace o poruchách jsou také zveřejňovány na našich internetových stránkách www.cezdistribuce.cz.

Poruchy se snažíme odstraňovat v nejkratším možné čase, situaci nám ale stále komplikuje extrémně silný vítr a situace se každým okamžikem mění. Podle předpovědi meteorologů se povětrnostní podmínky zatím nezlepšují. Na základě předpovědi meteorologů jsme mimořádná opatření přijali již v předstihu, veškeré poruchové čety a dodavatelské společnosti máme v terénu a pracují na obnovování dodávek elektřiny dle daných priorit (první obnovujeme linky vvn, vn a následně nn). Současně jsme posílili dispečink a call centrum. Jen během včerejšího dne se na naší poruchovou linku 800 850 860 snažilo dovolat více než 500 tis. klientů.


www.ihranice.cz

Vichřice lámala stromy, trhala střechy, způsobovala dopravní nehody

Vichřice lámala stromy, trhala střechy, způsobovala dopravní nehody image not found

Nejen hasiči měli v průběhu celé neděle plné ruce práce. Na operačním středisku nepřestávaly zvonit telefony, hasiči se ani nestihli ohřát na služebně a opět vyráželi do terénu. Za vše mohla ničivá vichřice řádící na území celé republiky.

Silný vítr a vydatné přeháňky potrápily v neděli celou Českou republiku včetně Olomouckého kraje. Hasiči v regionu mají na kontě na 500 zásahů, z toho na Přerovsku jen do 15. hodiny téměř devadesát.

„Operační střediska prakticky nepřetržitě po šesté hodině ranní každou minutu zpracovávaly někdy i několik žádostí o pomoc z terénu v Olomouckém kraji,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Vítr o rychlosti 40 km/h a více (na horách i 160 km/h) lámal větve i celé stromy, jenž zastavovaly dopravu na silnicích i železnici. Po celém Olomouckém kraji padaly tašky i plechy ze střech, došlo k vyvrácení celé zastávky, odpadkových košů, uvolnění billboardu a dalších různých předmětů.

Mluvčí hasičů varoval řidiče, ať nevyjíždí z domu, pokud to není nezbytně nutné. O nutnosti dodržet tuto výstrahu se přesvědčil řidič auta značky Škoda a jeho spolujezdec, na které spadl mezi Opatovicemi a Teplicemi nad Bečvou strom. “Došlo ke zranění dvou osob s nutným vyproštěním. Jednotka z Hranic okamžitě ukončila zásah u spadeného stromu a vyrazila k místu nehody. Po vyproštění byly zraněné osoby předány do péče Zdravotnické záchranné služby,” uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák a dodává, že kupodivu i přes velmi vysoký počet všech událostí zapříčiněných vichrem došlo pouze ke dvěma zraněním při této dopravní nehodě.

Po 18. hodině a po náročné dvanáctihodinové směně došlo konečně k poklesu výjezdů

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pro celé Česko, že extrémně silný vítr spojený s nebezpečím hrozí do nedělní 19. hodiny. S větrem je potřeba počítat také v pondělí, neměl by však dosahovat takové extrémní rychlosti.

 

Foto: HZS Olomouckého kraje


www.hranicky.denik.cz

Vichr má na Hranicku na svědomí i zraněné

Výstraha meteorologů se naplnila. V noci na neděli vtrhl také na Přerovsko a Hranicko extrémně silný vítr. Hasiči od brzkých ranních hodin vyjíždějí k popadaným stromům, uvolněným střechám i strženým drátům vysokého napětí. Počet výjezdů hasičů v kraji během nedělního poledne šplhal ke dvěma stovkám.

včera 14:44 AKTUALIZOVÁNO včera 18:18

SDÍLEJ:

Nehoda se zraněním u Opatovic na Přerovsku.Foto: HZS OL

Hasiči na Přerovsku a Hranicku vyjížděli do večera k téměř stovce případů

Řádění větru si v odpoledních hodinách vyžádalo i dvě zranění.

V Opatovicích na Hranicku narazil osobní automobil do stromu. Dvě osoby museli hasiči vyprostit.

„Jednotka z Hranic okamžitě ukončila zásah u spadeného stromu a vyrazila k místu nehody. Při nehodě došlo ke zranění dvou osob, po vyproštění byly zraněné osoby předány do péče záchranné služby,“ informoval ve dvě hodiny odpoledne Zdeněk Hošák.

Uvolněná střecha rovněž zaměstnala jednotky v Horní Moštěnici, v Přerově a také v Přestavlkách.

„Eternitová střecha popadala na komunikaci v Přerově ulice Svépomoc. V Přestavlkách na Přerovsku došlo k pádu střechy z průmyslového objektu,“ doplnil mluvčí hasičů.

Podle jeho slov také hrozil pádem uvolněný bilboard u sjezdu z dálnice na Bělotín.

Následky silného větru v Olomouckém kraji

ČTĚTE TAKÉ:

Silný vítr v kraji kácí stromy a bere střechy

Plné ruce práci měli hasiči odpoledne také v Dřevohosticích, kde odstraňovali uvolněné plechy na štítu domu. V Přerově ulice U Žebračky rovněž jednotka zajišťovala uvolněné plechy na střeše.

Silný vítr potrvá až do zítřka. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pro celé Česko, extrémně silný vítr spojený s vysokým stupněm nebezpečí hrozí až do nedělní devatenácté hodiny.

Krátce před druhou hodinou odpoledne počet výjezdů hasičů v kraji šplhal k dvě stě osmdesáti.

V souvislosti s počasím lze očekávat výpadky proudu. Přerušenou dodávku elektrického proudu řešili například lidé v Rokytnici u Přerova.

Neděle 29.10.2017 - silný vítr zastavil vlaky, chaos na hlavním nádraží Olomouc

ČTĚTE TAKÉ:

Kolaps na koridoru Praha – Morava, zpoždění přesáhla čtyři hodiny

Po osmé hodině ráno již hasiči řešili uvolněné plechy na Náměstí 8. května v Hranicích, hrozil pád na chodník.

V celém kraji padají stromy na silnice, lidé by tak neměli usedat za volant.

„Pokud můžete, zvažte nyní cestu autem. Evidujeme několik pádu stromů na vozidla i na frekventované rychlostní komunikace,“ zdůraznil v poledne mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Ke spadeným stromům vyjížděli hasiči také do Potštátu na Hranicku.

V ulici Třída 1. máje v Hranicích došlo po desáté hodině k pádu stromu na vozidlo.

„Drtivá většina výjezdů je na popadané stromy lze hovořit o stovkách stromů. Problémy jsou zaznamenávány i s přetrženými dráty elektrického vedení dochází k výpadkům proudu v celém kraji,“ upřesnil mluvčí hasičů. V Přerově místní části Žeravice došlo k pádu stromu na chatu.

V Přerově v ulici Letecká silný vítr vyvrátil zastávku. Sílu živlu pocítili také v Kojetíně, kde ve Sladovní ulici řešili hasiči uvolněné tašky na střeše.

Ani po poledni si hasiči neodpočinuli. Vítr strhával střechy po celém kraji.

„V Přerově v ulici Riedlova evidujeme pád střechy, v Černotíně na Hranicku rovněž došlo k pádu části střechy,“ informoval krátce po půl jedné mluvčí hasičů.

V Přerově v ulici Palackého hasiči odstraňovali uvolněné plechy, které ohrožovali kolemjdoucí.

V Brodku u Přerova strhl vítr střechu z objektu cukrovaru. 
Zdroj: https://hranicky.denik.cz/zpravy_region/v-kraji-radi-silny-vitr-vyvraci-stromy-a-odnasi-strechy-20171029.html

 


www.hzscr.cz/olk

ONLINE INFORMACE – VÝJEZDY HZS OLK – VÝSTRAVA EXTREMNĚ SILNÝ VÍTR

Na základě vydané výstrahy a návaznosti na nárust výjezdových událostí spojených s odstraňováním následků silného větru v Olomouckém kraji spouštíme dočasné online kontinuální zpravodajství na našem webu – sledujte aktualizaci v cca půhodinových intervalech.

  1. ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ – silný vítr Olomoucký kraj
  2. Tabulkový přehled výjezdových událostí v Olomouckém kraji – časová osa
  3. Souhrnná tisková zpráva – Silný vítr ( výstraha extrémně silný vítr) Olomoucký kraj.

Téměř většina profesionálních a dobrovolných jednotek Olomouckého kraje dnes vyjížděla k událostem spojených s extrémně silným větrem v Olomouckém kraji, některé z desítek jednotek a výčtem stovek hasičů i několikrát za den. Vydaná výstraha ČHMÚ s nejvyšší prioritou se doslova naplnila. Konečné číslo již nyní dosahuje téměř pětiset zásahů. Doposud za dnešek operační středisko HZS Olomouckého kraje do statistik zapsalo 479 událost během neděle 29.10.2017 (číslo není konečné).

Největší nápor na posílený kolektiv operačního střediska, téměř dvojnásobek běžného stavu na směně, prakticky nepřetržitě po šesté hodině ranní každou minutu zpracovával někdy i několik žádostí o pomoc z terénu v Olomouckém kraji, tísňová linka 112 navíc událostmi napříč celou republikou.

Drtivou většinou událostí jsou popadané stromy nejen na komunikacích, zde v souhrnném číslu dosahujeme neuvěřitelného čísla, lehce za hranou tří set. Na některých místech šlo i o desítky souběžně popadaných stromů na komunikacích. Pády se nevyhnuly i na zaparkovaná vozidla, dráty elektrického vedení, rodinné domky a další. Stromy mají za následek i dvě dopravní nehody se zraněním. V Opatovicích si náraz do stromu vyžádal i nutné vyproštění zraněných, zaklíněných osob.

Vítr poškodil i několik sloupů elektrického vedení, případně strhnul dráty energetických sítí, evidujeme v průběhu dne necelou desítku (8) událostí. Součinnostně při těchto událostech vypomáhaly hotovostní služby energetických společností.

Do statistik se zapíše i další velmi zajímavé číslo shrnující počet výjezdů k utrženým, uvolněných či spadeným střechám, případně části střech nebo krytin. U 136 evidovaných událostí prozatím zasahovaly jednotky profesionálních či dobrovolných hasičů. Z výčtu tohoto čísla se jednalo především o plechové střechy které nevydržely nápor silného větru. Do celkového čísla započítáváme také uvolněné střešní tašky, části zdiva, dřevěné krovy, okapy a podobně.

Problémy se nevyhnuly ani dopravě na železnici, celkově evidujeme rovněž necelou desítku událostí, většina výjezdů směřovala na odstranění spadených stromů v kolejišti. Nákladní vlak nedaleko Moravičan narazil do spadeného stromu, doprava se zkomplikovala a koridor Ostrava – Praha návazně na to nabral desítek minut zpoždění nejen u osobních vlaků.

Pokles počtu výjezdových událostí časujeme až po dvanácti náročných hodinách a to po osmnácté hodině.  Všechny jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů v terénu a posílena směna na operačním středisku má za sebou jednu z nejnáročnějších služeb či dobrovolnou pomoc roku. Běžné číslo výjezdů nepřesahuje dvě desítky událostí za den, dnešní téměř pětistovka procentuálně několikanásobně překračuje současné hranice podobných extrémů.

Závěrem lze nalézt jistá pozitiva, i přes velmi vysoké číslo počtu událostí, došlo pouze ke dvěma zraněním při dopravní nehodě zapříčené pádem stromu a tudíž přiřčeno do zranění spojené s extrémně silným větrem. Z tak velkého počtu spadených stromů, jistých nebezpečí v podobě stovek uvolněných předmětů padajících na komunikace, chodníky a podobně je to příznivé, možná i „neuvěřitelné“ číslo pro Olomoucký kraj.

Zdeněk Hošák | tiskový mluvčí | HZS Olomouckého kraje

Odkazy do noveho okna

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

mutkov strom na auto

mutkov strom na auto

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

vítr olomoucky kraj 29-10-2017

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled

vitr olomoucky kraj

vitr olomoucky kraj

Detailní náhled


Comments are closed.