POŽÁR – 10.4.2016 MILOTICE NAD BEČVOU

Požární poplach – POŽÁR – NÍZKÉ BUDOVY

10.04.2016 Milotice nad Bečvou – požár bytu v prvním patře

00:41 byl vyhlášen požární poplach pro jednotky HZS z hasičských stanic: Hranice a Valašské Mezříčí a jednotky SDH: Milotice nad Bečvou, Hranice a Hustopeče nad Bečvou.

Převzato z (video a fotografie HZS): HZS Olomouckého kraje – Rozsáhlý požár statku a přístaveb v Miloticích nad Bečvou – Přerovko

Rozsáhlý požár statku a přístaveb v Miloticích nad Bečvou – Přerovko

Sedm jednotek hasičů několik hodin likvidovalo rozsáhlý požár statku a přístaveb v Miloticích nad Bečvou. Informaci o požáru převzala linka tísňové pomoci v neděli 10.4.2016, krátce před jednou hodinou ranní. Volající nejprve slyšel praskání a poté zpozoroval zahoření větší části střechny přístaveb u komplexu spojených budov.

Operační středisko hasičů Olomouckého kraje k místu postupně vyslalo jednotky z řad profesionálů jmenovitě Hranice, Přerov a mezikrajskou výpomoc jednotky Valašké Meziříčí kraje Zlínského. Z řad dobrovolníků k události postupně vyjely jednotky Milotice nad Bečvou, Hustopeče nad Bečvou, Hranice a Opatovice. V době příjezdu prvních jednotek nebezpečné plameny již také pohlcovaly střechu bytové části celé komplexu. Plameny prostoupily i obydlím majitelů, neúprosně zachvátily několik přístaveb s uskladněnou technikou, topného dřeva a balíků sena. Hasiči postupně prováděli rozebírání plechových krytin a v těžce přístupném terénu se dostávali k velkému mnoštví ohnisek na ploše zhruba 20 x 8 metrů.

Největší problémy a stále prohořívání způsobovalo požárem zasažené větší množství uskladněného palivového dřeva. Po zvážení situace byla na místo povolána soukromá manipulační technika přesněji“traktorbabr” a ten vypomohl po odkrytí celé kovové konstrukce s rozvozem požárem zasaženého dřeva k následnému dohašení. Jednotkyna místě zůstaly až do rozednění, postupně dohašovaly již drobná ohniska, střešní prostory nad obydlím překontrovaly pomocí termokamery. Během zásahu hasiči využili k odvětrání a ohlazení zakouřených prostor přetlakové ventilace. Vše se naštěstí obešlo bez zranění osob, všichni obyvatelé se včas dostali do bezpečí.

Po celou dobu zásahu navíc nepříjemně a vytrvale pršelo a okolí požářiště se stalo velmi nebezpečné pro všechny zasahující hasiče. Po dohodě majitelů s velitelem zásahu a řídícím důstojníkem na místě bude zajištěno i následné zaplachtování vyhořelé části střechy nad bydlením majitelů.Požár dle prvotních odhadů způsobil škodu v částce 2 mil.korun. Prozatím nebyla určena přesná příčina vzniku požáru, vyšetřování probíhá i nyní ve spolupráci s Policii ČR.

Zdeněk Hošák
Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

email: zdenek.hosak@hzsol.cz
tel : +420 950 770 039 ( linka tiskový mluvčí )